Fotografia reportażowa - filharmonia podkarpacka

Spektakle w Filharmonii

Interesującym miejscem do fotografowania, a równocześnie nieskończonym źródłem inspiracji jest rzeszowska filharmonia. Nie chodzi mi jedynie o budynek Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego mieszczący się przy ulicy Chopina 30 – który notabene także mógłby być wdzięcznym obiektem do zdjęć – ale szczególnie o wartościowych dziełach muzycznych, jakich miałem okazję wysłuchać.

Pierwszym z nich była Droga Krzyżowa (Via Crucis) Franciszka Liszta prezentowana w Wielką Środę 18 stycznia. Utwór inspirujący i wybitny, choć – przyznać trzeba –­­ wymagający i raczej niełatwy w odbiorze. Było to pierwsze wykonanie tego wokalno-instrumentalnego dzieła w Rzeszowie. Utwór składał się, jak przystało na Drogę Krzyżową, z 14 stacji poprzedzonych prologiem – przy czym niektóre z części były instrumentalne (wersja z fortepianem na 4 ręce), niektóre wokalno-instrumentalne, a kilka chóralnych a capella. Słowo wiążące czytane pomiędzy stacjami było autorskim pomysłem ks. Zbigniewa Suchego i dodatkowo pozwalało odczuć specyficzny, dramatyczny klimat ostatniej drogi na mękę Jezusa.

Kolejnym wydarzeniem muzycznym, w którym uczestniczyłem, była próba generalna w formie kameralnego koncertu opery Cosi Fan Tutte Wolfganga Amadeusza Mozarta 12 kwietnia. Robiła wrażenie orkiestra grająca w kanale oraz świetnie przygotowani soliści w niezwykle bogatych charakteryzacjach. Mimo że tekst śpiewano po łacinie, dzięki ich zdolnościom aktorskim z łatwością można było zinterpretować komiczną fabułę utworu.

Te dwa spektakle artystyczne dostarczyły mi ogromnych przeżyć estetycznych i pozwoliły oderwać się nieco od szarej rzeczywistości życia codziennego. Co najciekawsze, umożliwiły mi dokonania swego rodzaju syntezy dwóch dziedzin sztuki: muzyki i fotografii. To trochę jakby sfotografować muzykę – gdyż dzięki zdjęciom można prawie usłyszeć płynące dźwięki skrzypiec i solową arię sopranistki. Cała magia fotografii, która sprawia, że ją kocham.

Fotografia reportażowa - filharmonia podkarpacka 1