Fotografia cyfrowa

Współczesna Fotografia cyfrowa  zdominowała obecny rynek aparatów i obiektywów, zoabcz rodzaje matryc

W XXI w. Fotografia cyfrowa

Fotografia cyfrowa to kontrast dla tradycyjnej fotografii zwanej fotografią analogową. To kolejny  wielki postęp w rozwoju fotografii – fotografia cyfrowa otworzyła bowiem nowe horyzonty i możliwości. Żyjemy w XXI w. i to owoc rozwoju ludzkości, bowiem miniaturyzacja elementów elektronicznych pozwoliła na powstanie elektronicznych matryc do aparatów cyfrowych, np. CMOS czy CCD.

Matryca CCD (Charge Coupled Device)

To najczęściej krzemowy ekran złożony z elementów światłoczułych. Fotony światła, które na nią padają podczas otwarcia migawki, niosą informacje, które są potem zapisywane w postaci obrazu cyfrowego. Każdy pixel osobno przetwarza kolor: im dłuższa ekspozycja, tym fotony padające na matryce rejestrują inne kolory. Informacje są sczytywane wierszowo, przez co jest wolniejsza.

nowa fotografia cyfrowa aparat

CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor)

To alternatywa dla starych i powolnych matryc CCD. Została odkryta, a raczej zbudowana w 1963 r. i zbudowana jest z tranzystorów MOS. Jeżeli na tranzystor(pixel) nie pada światło, to on nie przewodzi i oszczędza energię, nie nagrzewa się – w efekcie nie produkuje szumów. Matryca taka jest prosta w produkcji i – przede wszystkim – tańsza. Tutaj zostało „upchane” dużo więcej tranzystorów. Przewagą nad poprzednią technologią jest sczytywanie obrazu z całego przetwornika, a nie, jak wcześniej w matrycach CCD, wiersz po wierszu. To szybsza technologia i szerzej stosowana obecnie w wielu urządzeniach.

Jak wygląda Fotografia cyfrowa w obecnych czasach?

nwowoczesna fotografia cyfrowa matryca ccd
fotografia cyfrowa matryca ccd

Elektroniczne cyfrowe matryce to element światłoczuły, na którym powstaje obraz fotograficzny. Producenci aparatów strzegą procesów powstawania ich autorskich matryc i projektów aparatów. Matryce Nikona są znane z większej rozpiętości tonalnej, natomiast matryce Canon słynną z żywszych kolorów. Obecnie fotografia cyfrowa przejęła władzę i 99% wykonywanych zdjęć na świecie jest  wykonanych właśnie techniką cyfrową. Dzieje się tak przez łatwą dostępność aparatów. Robimy zdjęcia aparatami cyfrowymi prawie w każdym miejscu na ziemi, w przeróżnych warunkach: od fotografii pod wodą, przez rozgrzane wulkany, aż po zdjęcia satelitarne i kosmiczne. Ogromne teleskopy byłyby jedynie narzędziami do obserwacji, a obecnie, dzięki technologii cyfrowej, możemy analizować nieskończony wszechświat. Fotografia cyfrowa jest obecna wszędzie, w naszym codziennym życiu – szczególnie aparaty w telefonach stały się standardem, a serwisy fotograficzne zyskują coraz większe zainteresowanie. 

Nowa fotografia cyfrowa matryca cmos
fotografia cyfrowa matryca cmos

Dla przykładu podam aplikację Instagram, która umożliwia natychmiastowe opublikowanie zdjęć z możliwością nałożenia różnych filtrów fotograficznych, mówiąc prościej, umożliwia nam obróbkę zdjęć. Społeczeństwo uwielbia zdjęcia przerobione, udoskonalone – fotografia portretowa pozbawiona defektów, przedstawiająca ludzi idealnych. Obróbka zdjęć stosowana jest również w zdjęciach krajobrazowych, nasycenie barw czy zwiększenie kontrastu to podstawowa. Takie nieograniczone możliwości daje nam właśnie fotografia cyfrowa. Jestem zwolennikiem zdjęć cyfrowych, bo to bardzo wygodna i łatwa forma robienia zdjęć. Zdjęcie cyfrowe to system ułożonych kolorowych pixeli – to małe kwadraciki, które składają się na cały obraz. Jest ich ogromnie dużo i to one decydują o rozdzielczości matrycy popularnie zwanej liczbą mega pixeli w skrócie Mpx. Fotografia cyfrowa to zdjęcia z urządzeń elektronicznych od aparatów, po odtwarzacze muzyki, na telefonach kończąc. W przeciwieństwie do fotografii analogowej, zdjęcia cyfrowe możemy przesyłać za pomocą Internetu na cały świat, obrabiać w programach graficznych – to zdecydowany plus i przewaga nad fotografią tradycyjną.

Zapraszam do obejrzenia galerii moich fotografii cyfrowej.