Fotografia reportażowa

Fotografia reportażowa i dokumentalna od kuchni, zobacz jak zrobić dobry reportaż i jak wyglądają takie zdjęcia. 

Artystyczna fotografia portretowa

Fotografia reportażowa to historia jakiegoś wydarzenia, przebieg uroczystości. Jak możemy przypuszczać, posiada swój początek, rozwinięcie i zakończenie. To bardzo ważne, aby tę formę zachować; jest ona niesamowicie ważna dla odbiorcy. Chronologiczne ułożenie scen pozwala zrekonstruować całe wydarzenie w naszej głowie, po kolei odtworzyć zdarzenia. Fotografia reportażowa była jedną z pierwszych, ta technika fotograficzna zdecydowanie pomogła udokumentować uroczystości – była przełomem. Przez swoje główne zalety – prostotę i szybkość – oraz dokładność doprowadziła do spopularyzowania fotografii. Teraz już większość z nas ma aparat i robi proste zdjęcia rodzinne – takie małe reportaże z kameralnych uroczystości.

Ja swoją przygodę z reportażem zacząłem właśnie na rodzinnej uroczystości. Uświadomiłem sobie wtedy, że to bardzo trudne – zrobić z panującego w kadrze chaosu czytelne i ciekawe zdjęcie, jednocześnie zachowując wszystko, co najważniejsze – emocje i ulotne momenty – bo to uważam za źródło udanej fotografii. Często powtarzam cytat z moich wizytówek „udana fotografia jest z głębią uczucia, a nie głębią ostrości”. Czasem niecałkowicie ostre zdjęcie  jest bardziej atrakcyjne i  ciekawsze.

prawdziwa fotografia reportażowa

Wielu osobom zdaje się, że fotografia reportażowa to wręcz banalna praca – że wystarczy tylko wcisnąć jeden guzik, stać odpowiednio wysoko i robić zdjęcia, bo niby wszystko widać. Jednak gdyby tak było, to fotografia reportażowa byłaby robiona przez roboty. Moi koledzy po fachu, jak i ja, stajemy przed trudnym zadaniem uchwycenia najważniejszych momentów w Twoim życiu: chwili przysięgi małżeńskiej

Oryginalna fotografia reportażowa - przeczytaj jak zrobić

szalonej zabawy weselnej czy chrztu Waszego dziecka. To wspaniałe przeżycie tak dla moich klientów, jak i dla mnie.
Fotografia reportażowa ma na celu pokazanie dokładnie tego, co się właśnie wydarza, przykładowo ludzi w ich naturalnym środowisku, przy codziennej pracy lub też uroczystości. Nie jest ona pozowana; fotograf gra tutaj rolę obserwatora i tylko zapisuje przebieg na zdjęciach – jest neutralnym swego rodzaju malarzem historii tworzącym dzieła za pomocą technik fotograficznych.

Dobry reportaż często pobudza zmysły, odczucia. Ludzie empatyczni wczują się w rolę osób na zdjęciach w przypadku reportażu z ubogich dzielnic lub będą się uśmiechać, widząc swoje zdjęcia z zabawy weselnej – te uczucia powrócą na nowo.

Zobacz reportaż w  dziale zdjęcia ślubne oraz street foto. 

Zapraszam do obejrzenia galerii moich fotografii reportażowych: