Fotografia studyjna

Jak tworzyć zdjęcia w kontrolowanych warunkach? Fotografia studyjna kilku krokach dla początkujących – zdjęcia, pomysły – zobacz. 

Kontrolowana Fotografia Studyjna

Fotografia studyjna jest wykonywana w warunkach całkowicie kontrolowanych w profesjonalnym studiu lub domu. Inaczej niż w innych rodzajach fotografii, takiej jak fotografia plenerowa, fotografia reportażowa czy dokumentalna, gdzie chodzi o uchwycenie zdarzenia. W fotografii studyjnej chodzi o stworzenie kontrolowanego środowiska w którym aparat fotograficzny jest częścią zamierzonego aktu twórczego.

Studio jest miejscem gdzie obrazy fotograficzne powstają w sposób kontrolowany i  zaplanowany. Powtarzam często że “wchodzę do studia z pomysłem”.  Niejako z definicji  fotografia studyjna jest przeciwieństwem wszystkich innych rodzajów w których aparat służy do obserwacji  świata. W Studiu aparat nie jest biernym świadkiem ; jest częścią  aktu twórczego, mającego swój początek w świadomości fotografa. Metody stosowane w studiu są całkowicie inne od metod używanych np. w fotografii ślubnej. Mamy całkowitą kontrolę nad wszystkim, jesteśmy twórcami, reżyserami i krytykami jednocześnie, to od nas zależy co oświetlimy a co ukryjemy w cieniu.

dobra Fotografia Studyjna

Dzisiejsza fotografia studyjna daję nam niesamowitą władzę każdy promyk światła jest w naszej władzy ogranicza nas tylko własne doświadczenie i wyobraźnia. Celem pracy w studio jest stworzenie tego co się zaplanowało w głowie  – obrazu fotograficznego.

Profesjonalna fotografia studyjna - zobacz jak?

Artystyczna Fotografia Studyjna

Wszystko to co  da się wyobrazić , może w zasadzie zostać sfotografowane, poczynając od  prostoty martwej natury  w tym fotografii produktowej i fotografii reklamowej po złożone kompozycje z żywymi modelami. Owa fotografia studyjna ma ten plus że nie na  nią wpływu pogoda. W raz z swobodną techniką twórczą podąża za nią odpowiedzialność. Lepszy lub gorszy wynik jest wyłącznie dziełem fotografa. Na ulicy fotograf musi dawać sobie radę z różnymi sytuacjami, których nie może kontrolować i musi wyrywać z nich to co ulotne natomiast fotograf studyjny jest sam odpowiedzialny za to co pojawia się na finalnym zdjęciu.

W studiu spędziłem setki dni a nawet kilka nocy, na początku mojej ścieżki fotografa fascynowała mnie ponad inne oferując mi wachlarz swych możliwości teraz wraz z dobytym doświadczeniem wchodzę do studia z określoną inwencją na udane zdjęcia i konkretnym tematem. W studiu realizuję wiele z moich usług. Najpopularniejsza jest fotografia modelingowa gdzie pomagam zbudować młodym modelom i modelką swoje portfolio robiąc im zdjęcia portretowe fashion i glamour. Niekiedy fotografuję rodziny i dzieci w studio oraz wykonuje zlecenia reklamowe, produktowe.