Indie

DSC_8825_4Tradycyjna hinduska ceremonia ślubna może trwać nawet kilka dni i zawierać wiele ceremoniałów, których znaczenie rozumieją jedynie wtajemniczeni. Dlatego wiele par decyduje się na mniej tradycyjny ślub. Nie oznacza to oczywiście całkowitego odejścia od źródeł. Wciąż istnieją bowiem zasady, których należy dochować.

Hinduski ślub powinien mieć miejsce na wolnym powietrzu, pod specjalnie przygotowanym do tego celu baldachimem. W czasie ceremonii narzeczeni siedzą na dywanie lub na ziemi. Panna młoda zakłada na tę okazję czerwone lub białe sari. Dodatkowo, co jest bardzo popularne w Indiach, może ozdobić skórę rąk i stóp wymyślnymi wzorami namalowanymi henną. Tatuaże te zmywają się stopniowo, a im dużej będą schodzić tym, według wierzeń, lepiej młoda mężatka będzie traktowana przez teściów. Natomiast pan młody ubrany jest w tradycyjny strój hinduski, który zawiera także turban. Zaproszonych gości obowiązują dwie podstawowe zasady. Po pierwsze należy unikać koloru czarnego w strojach. Druga zasada dotyczy obuwia. Przed wejściem do miejsca, w którym odbywa się ślub należy bezwzględnie zdjąć buty.

Ceremonia przebiega według określonego schematu. Na kilka minut przed jej rozpoczęciem rodzina pana młodego spotyka się w pobliżu miejsca, gdzie ma odbyć się ślub. Kiedy wszyscy się pojawią wyrusza ślubna procesja w kierunku przygotowanej „świątyni”. Pan młody może wykorzystywać nietypowe środki lokomocji np. słonia. Gdy przybędą na miejsce wita ich matka panny młodej. Wszyscy zajmują miejsca w „świątyni” i czekają na pannę młodą, która przynosi wianek dla swojego wybranka. W czasie ceremonii młodzi wymieniają się wiankami, a rodzice panny młodej myją ręce i stopy młodej parze. Już zaślubieni małżonkowie, wrzucają na szczęście ziarna ryżu do ogniska. Na koniec młoda para składa ukłon wszystkim gościom – począwszy od najstarszych. W ten sposób ceremonia dobiega końca.

Multimedia – film&foto
tel. 503 167 695
multimedia@piasta.pl