Street Foto - Fotografia uliczna

Fotografia uliczna nie należy do najłatwiejszych, ale jest bardzo satysfakcjonująca, stret foto. 

Artystyczna fotografia portretowa

Street foto inaczej, jak sama nazwa wskazuje – fotografia uliczna, pokazująca szeroko pojęte życie miasta. Jest to jeden z moich ulubionych rodzajów fotografii. Oddaje najwierniej wizerunki ludzi, miejskiego tłoku, kamienic i pustych przestrzeni, które zazwyczaj są zadeptywane przez mieszkańców w godzinach szczytu. Street foto to prawdziwa i obiektywna fotografia ukazująca często dobitnie życie ludzi, np. ubóstwo i nędzę. Widok śpiącego bezdomnego w kartonie tworzy kontrast dla wzmożonego na drugim planie ruchu ulicznego, idących ludzi – niespoglądających na tego człowieka, odwracających spojrzenie – taki obraz pokazuje nam, jacy jesteśmy i daje do myślenia.  Street foto często wygląda na zaniedbaną i przypadkową fotografię, ale w istocie taka nie jest. To efekt szybkiego reagowania, umiejętności natychmiastowego kadrowania i przyciśnięcia  przycisku migawki w odpowiednim czasie – owszem, jest spontaniczna, ale bez wcześniejszej praktyki i przygotowania nie można osiągnąć dobrych efektów. Fotografia uliczna to zdolność dostrzegania momentów niecodziennych, szokujących i tych monotonnych, szarych, ale skomponowanych w ciekawy sposób.

street foto fotografia uliczna

Jest to specyficzny, ale zarazem wyrafinowany sposób wyrażania siebie – aby móc uciec od swoich codziennych trosk i dać się ponieść miejskiemu zgiełkowi; utonąć w nim i wynurzać się wciskając spust migawki utrwalając tę jedyną scenę. To wspaniałe uczucie, które lubię wplatać w moje życie. Nie zawsze jednak tak jest, ponieważ street foto to fotografia często losowa, nie zawsze w miejscu, do którego podążam, znajdę ciekawy temat. Często wracam z jednym dobrym zdjęciem, a czasami w drodze do mojego celu na dany dzień natrafię na coś niecodziennego, gdzie uda mi się zrobić parę trafnych i ciekawych ujęć.

Szczere street foto – codzienne oblicza miast i ludzi

street foto fotografia uliczna

Strach przed konfrontacją jest czasem zbyt wielki dla młodego fotografa, który boi się podejść i zapytać o zgodę publikacji. Często zdjęcie zrobione z zaskoczenia może wywołać w kimś nawet agresję. To właśnie przez to te najlepsze ujęcia zostają tylko w naszej głowie. Na szczęście opanowałem tę emocję i wykorzystuję ją na swoją korzyść. Mentalność Polaków i prawo w naszym kraju nie sprzyja fotografom. Na szczęście na Zachodzie lub w innych krajach świata ludzie lubią być fotografowani albo po prostu akceptują to.

Zapraszam do obejrzenia galerii moich fotografii ulicznych, strret foto.