Fotografia Artystyczna

Czym jest fotografia artystyczna i jak ją wykonać? Zobacz definicie i przykłady

Nowoczesna Fotografia Artystyczna

Fotografia Artystyczna to szczególna dziedzina fotografii , ukazuje ona piękno , sztukę , przy pomocy użycia technik fotograficznych.

Głównym narzędziem w fotografii artystycznej jest aparat, jednak nie zawsze jest on niezbędny. Możemy stworzyć dzieło za pomocą tzw. “stykówki”, czyli wywoływania w ciemni fotograficznej przykładając obiekt do papieru. Dodatkowo możemy posłużyć się fotografią otworkową: umieszczamy negatyw w pudełku na jednej ze ścianek, a na przeciwnej wycinamy mały otwór, i aparat gotowy.

Jest to dziedzina trudna do opisania, ponieważ każdy odczuwa i rozumuje trochę inaczej. Pytając, czym jest sztuka lub piękno, często usłyszysz całkiem odmienne odpowiedzi. Także dla każdego fotografa oznacza coś różnego. Dla jednych sztuka jest bardziej ekscytująca, dla innych mniej. Po prostu musisz ocenić, czy mój pogląd piękna jest odpowiedni dla Ciebie. Z definicji  fotografia artystyczna będzie każdą formą sztuki nieklasycznej i niekomercyjnej, choć nie dla wszystkich. Wiele osób twierdzi, że to bardzo prosta sprawa. Zgodzę się z taką osobą i zaprzeczę jednocześnie.

modna Fotografia artystyczna

Na początku wszystko jest trudne – a w tej dziedzinie sztuki mamy do czynienia z dodatkowym czynnikiem: zrozumienia piękna, docenienia jego wartości i umiejętności wyeksponowania go, przekazania go światu ze swoim subiektywnym przekazem. Po kilku latach praktykowania, owszem, jest to łatwe i przyjemne, bo wtedy robię to, co znam i czuję  ”to” lepiej  mogę się spodziewać zamierzonych rezultatów. Nie każdy może być artystą i nie każdy może być fotografem. Ta dziedzina sztuki to niełatwy kawałek chleba, zresztą, jak większość z dziedzin sztuki.

Niecodzienna fotografia artystyczna

Nowatorska fotografia artystyczna

Jak rozpoznać fotografa? Dać mu aparat do ręki,  nieważne, jaki. I właśnie tak było ze mną. Wziąłem aparat i zacząłem fotografować z dnia na dzień. Było to uwarunkowane moją osobowością, wrażliwością na piękno i umiejętnością patrzenia na świat w sposób niezwykły, intrygujący.
Słowo”sztuka”najczęściej zostaje skojarzone z malarstwem, rzeźbą itp. Niewielu ludzi pomyśli o fotografii  a nie słusznie. Popularność  fotografii na całym świecie rośnie. Dowodami na to są chociażby liczne wystawy bądź aukcje, na których zdjęcia są sprzedawane, czy też prześciganie się największych producentów marek aparatów.

Opisana tutaj fotografia artystyczna jest bardzo wyjątkowa  każdy ją rozumie inaczej i każda jest dobra. To wspaniałe móc wyrazić siebie nie mówiąc nic.

Dziękuję za uwagę, za przeczytanie artykułu o fotografii artystycznej. Do usłyszenia.